Dzięki zaproszeniu Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, dzień 15.05.16 na długo pozostanie w naszej pamięci. Wydawało się nam że znamy Bydgoszcz, ale żadna z nas nie wiedziała, że Fordon, to dzielnica trzech kultur. Trzy świątynie po dziś dzień wyznaczają kwartały miasta zamieszkiwane przez Polaków, Niemców i Żydów. Obejrzałyśmy jedyny zbiór macew (nagrobków)
z żydowskich nekropolii Bydgoszczy i Fordonu. Nasz przewodnik opowiadał o historii Fordonu w tak ciekawy sposób, że słuchałyśmy z zapartym tchem. Społeczne zaangażowanie mieszkańców tego zakątka jest niesamowite, dzięki czemu dowiadują się o nim ludzie z kraju i zagranicy.
Miałyśmy również okazję zwiedzić Pałac w Ostromecku.
Pałac barokowy jest usytuowany na skraju wiślanej skarpy, w głębi parku, na płn. – zach. od Pałacu Nowego. Ta okazała rezydencja z panoramicznym widokiem na Wisłę została zbudowana przez rodzinę Mostowskich w pierwszej połowie XVIII wieku, ok. 1730 roku. Bogdan Teodor Mostowski, kasztelan płocki przebudował skromny dwór szlachecki w dwukondygnacyjny budynek wraz z ogrodem, a jego syn Paweł Michał Mostowski, wojewoda pomorski, przekształcił budynek w wielkopańską siedzibę w stylu warszawskiego rokoka. W obecnej formie jest to pałac barokowy, całkowicie podpiwniczony, posiadający trzy kondygnacje z półpiętrem i poddaszem nieużytkowym. Dach mansardowy o konstrukcji drewnianej pokryto łupkiem kamiennym. Budynek jest murowany z cegły ceramicznej pełnej, ściany piwnic z kamienia. Elewacje pałacu są tynkowane, zdobione kolumnami, pilastrami, sztukaterią oraz dużymi reprezentacyjnymi oknami. Elewację północną, ogrodową, wzbogaca taras widokowy. Stropy nad piwnicami ceramiczne, nad poszczególnymi kondygnacjami belkowe, drewniane. Na ogólną liczbę pomieszczeń budynku składają się po cztery pokoje na pierwszym i drugim piętrze oraz po jednym pokoju na półpiętrach. Z parteru na półpiętro prowadzą symetryczne, oryginalne, dwustuletnie biegi schodowe, usytuowane w dwóch przeciwległych narożnikach holu wejściowego, kontynuowane wyżej jako symetryczne klatki schodowe boczne wiodące na wyższe piętra. Poddasze dostępne jest z jednej klatki schodowej. Piwnice mają charakter wystawienniczy i warsztatowy. Na północ od pałacu rozpościera się ogród włoski, sięgający do terenów zalewowych rzeki.
Na szczególną uwagę zasługuje ostromecka Kolekcja Fortepianów i Pianin ze zbiorów Andrzeja Szwalbego, wyeksponowana w Pałacu Starym w Ostromecku. Zachęcamy, aby zobaczyć fragment naszej pięknej Polskiej ziemi.