W Kościele Garnizonowym w Toruniu 19 grudnia 2017 r. po raz dwunasty zabrzmiały “Kolędy dla Ducha” – koncert upamiętniający założyciela Fundacji Ducha na Rzecz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zmarły w nocy z 18 na 19 grudnia 2005 r. Stanisław Duszyński był znanym toruńskim społecznikiem. Zasłynął z nowatorskiego podejścia do rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zachęcał je, nawet te na co dzień poruszające się na wózkach inwalidzkich, do różnych form aktywności: hipoterapii, udziału w spływach kajakowych czy wspinaczce górskiej. Dość ekstremalne w warunkach niepełnosprawności wyzwania znakomicie wspierały rehabilitację i pozytywnie wpływały na samopoczucie jego podopiecznych. Dziś Fundacja Ducha kontynuuje jego dzieło, organizując oprócz wyjazdów i obozów terapeutycznych także działalność stacjonarną. Jej siedziba mieści się w obiektach przy Szosie Bydgoskiej, które w ostatnich latach przeszły kompleksowy remont i rozbudowę przy wsparciu z funduszy miasta.
– Stanisław Duszyński odszedł, ale zostawił nam w Toruniu coś wspaniałego, swoją fundację, która nadal bardzo dobrze funkcjonuje i pomaga osobom niepełnosprawnym, szczególnie teraz, gdy dzięki przeprowadzonym pracom ma ku temu znakomite warunki – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
Koncert był okazją do uhonorowania prezydenta za wsparcie miasta dla Fundacji Ducha. Michał Zaleski otrzymał kwiat Bożego Narodzenia i obraz namalowany przez niepełnosprawną podopieczną placówki.
Potem betlejemską stajenką w Kościele Garnizonowym zawładnęli bez reszty artyści. Wykonawcami koncertu kolęd i piosenek świątecznych byli: Jacek Beszczyński z zespołem Nadziei Maleńka Orkiestra w składzie : Leszek Miliński, Krzysztof Kwiatkowski, Tomasz Gumowski, Sylwia Wiśniewska-Kwasiborska, Katarzyna Gucajtis, Ewa Żydołowicz, Izabela i Kamil Czeszel, Andrzej Raniszewski i Studio P. Lucyny Sowińskiej.
Impreza została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia i dofinansowana ze środków Gminy Miasta Toruń.