Pierwszy tydzień wakacji minął nam szybko i atrakcyjnie. We wtorek 28.06. wybrałyśmy się na przejażdżkę rowerową nad jezioro w Bartlewie. Zaskoczeniem był fakt, że nawet Wiktoria, która nie żywi sympatii do rowerów, była tego dnia bardzo zadowolona. Kolejnego dnia również rowerami wybrałyśmy się do Lisewa na lody.
W czwartek tj. 30. 06 udałyśmy się do Domu Pomocy Społecznej w Osieku nad Wisłą. Gdy dotarłyśmy wszyscy bardzo gorąco nas przywitali, uśmiech towarzyszył wszystkim. Wspólnie zasiedliśmy do pysznego obiadu, który na powietrzu smakował wyjątkowo. Następnie wybraliśmy się na przejażdżkę rowerową po okolicy, gdzie urzekły nas przepiękne widoki. To nie koniec atrakcji, ponieważ zostałyśmy zaproszone na pokład łodzi „Łosiek”. Oczywiście skorzystałyśmy, a nasi żeglarze p. Rafał i p. Krzysztof pokazali nam jak pływać i sterować taką łodzią. Po krótkim rejsie dobiliśmy do pięknej plaży, gdzie mogłyśmy się wykąpać – oczywiście nie trzeba było nas dwa razy zapraszać do wody. Harce w wodzie wzmogły nasz apetyt, dlatego kolejny wspólny posiłek był rozkoszą dla podniebienia. Po tak obfitym w atrakcje dniu, wróciłyśmy zadowolone do domu.
Następnym ciekawym dniem w pierwszym tygodniu wakacji był wyjazd do Jabłonowa. Odwiedziłyśmy Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej, oraz salę pamięci. Przy tym miałyśmy trochę szczęścia, gdyż spotkałyśmy uśmiechniętą Matkę Generalną. Na początku drugiego tygodnia wakacji wybrałyśmy się do Chojnic, niestety Aqa Park okazał się zamknięty, ale razem z p. Violettą udałyśmy się do Charzykowa nad piękne jezioro, wzdłuż którego spacerowałyśmy i podziwiałyśmy widoki. Następnie udałyśmy się na upragnioną kolację. Po posiłku poszłyśmy grać w cymbergaja, gdzie niekwestionowanym zwycięzcą okazała się Julia, ale w konkurencji rzutów do kosza, Wiktoria nie miała sobie równych.
Wakacje to nie tylko zabawa, ale także konkretna pomoc – tzn. miałyśmy okazję nauczyć się robić zaprawy. Wspólnie z Wychowawcami przygotowywałyśmy soki z czarnego bzu – z których będziemy korzystały zimą, bo są świetne przeciw przeziębieniom. Ogórki które zaprawiałyśmy, były przygotowywane na kilkanaście sposobów, od kiszonych, korniszonów, przez pikle, a także w zalewach musztardowych, słodko kwaśnych itp. Nawet nie miałam pojęcia, że można przygotować tyle rodzajów ogórków. Ale oczywiście najlepiej wspominamy zaprawy owoców, aż brzuchy bolały od degustacji… Otrzymałyśmy nawet odznaczenia np. najlepszego drylownika wiśni, specjalisty od słoików itd. Nauczyłam się praktycznych rzeczy, a przy tym wcale nie odczułam żadnej uciążliwości pracy, ponieważ panowała miła i wesoła atmosfera w naszej zgranej paczce 🙂 Zaprawy to był tylko przerywnik, ponieważ nasz plan wakacyjny zawierał sporo atrakcji np. byłyśmy dwa razy w kinie, w Planetarium w Toruniu, miałyśmy okazję zanurzyć się w wirze doświadczeń w Młynie Wiedzy w Toruniu, ale największe wrażenie zrobił na mnie pokaz Skyway. Pozwolę sobie zacytować kilka zdań o tym kulturalnym wydarzeniu.
Bella Skyway Festival to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. Niecodzienne, unikatowe, zmieniające rzeczywistość, tchnące nowe życie w stare mury miasta.
Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 roku, jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Program wydarzenia opiera się na trzech filarach:
Nauka – sposób realizacji i projekcje festiwalu nawiązują do astronomii i innych nauk ścisłych. Sposób przekazu jest niecodzienny, przystępny, co zachęca i inspiruje do dalszych poszukiwań. Oprócz przyjemności dla zmysłów, uczestnicy wynoszą z festiwalu coś, co pozostaje w pamięci na dłużej.
Sztuka – element będący dźwignią festiwalu. Sztuka audiowizualna, performance, innowacja w kulturze, sztuka elektryzująca, ciekawa, niespotykana, wpisana w przestrzeń miejską, dostępna na wyciągnięcie ręki. Sztuka jest istotną częścią tradycji miasta, które ma być żyznym gruntem dla rozwoju nowych idei, przestrzenią ekspresji dla artystów.
Ludzie – „kultura dla wszystkich” – to hasło przyświeca festiwalowi od początku. Bella Skyway Festival to wydarzenie dla wszystkich pokoleń. By zacząć obcować z kulturą, wystarczą chęć i gotowość wyjścia z domu – ten komfort daje niekomercyjny charakter wydarzenia. Ważnym aspektem wydarzenia jest możliwość zaangażowania się w towarzyszące akcje specjalne.
Sztuka i nauka oraz silny wymiar społeczny to aspekty, które od zawsze przenikały się i uzupełniały w Toruniu. Dzięki temu ma on niezwykły charakter – jest bogaty w idee i wartości humanizmu. Bella Skyway Festival to odzwierciedlenie duszy Torunia.
Ciekawie spędziłam tegoroczne wakacje, a może udało mi się kogoś zachęcić do aktywnych wakacji?
Fotorelacja